• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/cheeselifemagazine
    • Artık Peynirinde bir dergisi var
    • Türkiye'nin Popüler Peynir ve Yaşam Dergisi
Nihal Ustanın Peynir Atölyesi
 Nihal Ustadan yemek tarifleri
Basında Dergimiz
Muhabirimiz olmak ister misiniz
 Artvinli girişimci kadınlar peynir gezisinde

CHEESE LİFE MAGAZİNE DERGİSİ KADIN GİRİŞİMCİLERİ PEYNİRDE BULUŞTURDU

Türkiye’nin tek Peynir dergisi olan ”Cheese Life Magazine Dergisi” kadın girişimcileri peynirde buluşturdu.  Artvin S.S. Kadın Girişimciler Turizm Geliştirme Kooperatifi ile Boğatepe Çevre ve Yaşam Derneği üyelerinden kadın girişimciler peynir ortak paydasında bir araya geldiler.  Artvin S.S. Kadın Girişimciler Turizm Geliştirme Kooperatifi Başkanı Hatice Nur Ersöz’ün koordinasyonunda yaklaşık 50 kişilik kalabalık bir girişimci kadın grubu ile Boğatepe’ye gelen Artvinli girişimci kadınlar adına konuşan Sayın Hatice Nur ERSÖZ “Artvin’de kurdukları kooperatifin sürdürülebilir kalkınmaya ve  üretime katkıda bulunmak, kadınları üretimin ve hayatın içinde faal tutarak ekonomik ve sosyal güvence elde etmelerini sağlamak, hem onlara hem de Artvin’e çok şey kazandırmak amaçlı çalıştığını belirterek, turizmin çok önemli bir gelir kaynağı olduğunu, kadınların bu sektörde çok şey üretebileceklerini, inceleme, görgü bilgi artırma amaçlı  düzenledikleri bu gezi sayesinde Boğatepe’de gördüklerinin kendileri için çok olumlu bir model teşkil ettiğini, Özellikle burada, bireyselden çok kollektif çalışma sisteminin işlediğini görmekten çok mutlu olduğunu, ileride Artvin ve bu yöre arasında turizm ve üretime dönük birtakım işbirliği çalışma beklentilerinin olabileceğini” ifade etti. Hatice hanım, “kadınların var olduğu, kendi ayakları üzerinde durarak bir şeyler yapabilme özgüveni içinde hareket edebildiği bir ortam oluşturabilmek çok değerli bir şeydir”  diyerek bu modeli kurup işletenlere teşekkür etti.

 Prof.Dr.Yavuz ÖZTÜRKLER-Hatice Nur Ersöz-Gülcan Hasözdemir
Boğatepe Çevre ve Yaşam Derneği üyelerinden Gülcan  Hasözdemir  ” Derneğimiz tarafından bize sağlanan bu etkinlikler, işbirliğimiz ve çalışmalarımız biz kadınlara ekonomik yönden önemli katkılar sağlamakta kocalarımızın önünde boynu bükük kalmadan, çarşıya pazara giderken çantamızı kolumuza güvenle takıp alış veriş yapmamızı sağlamaktadır” diyerek memnuniyetini dile getirdi.  Dernek üyelerinden ve girişimci kadınlardan Hüsnüye Aydar ise  “Derneklerinin kendilerine üretim yaptırarak ekonomik katkıdan daha fazlasını da kazandırdığını, dernek sayesinde Fransızca öğrenmekten tutun yoga öğrenemeye kadar bir çok yararlı etkinliklerden de faydalanabildiklerini, her geçen gün birçok açıdan kendilerini daha çok geliştirdiklerini, bu nedenle bu dernekteki çalışmalardan çok memnun olduklarını”  ifade etti.
  Artvinli girişimci kadınlar peynir gezisinde

Güzel bir kahvaltının ardından yapılan görüşmeler, konuşmalar, fikir alış-verişleri bu gezinin en renkli bölümlerinden birini oluşturdu. Artvin’li kadınlar eli boş gelmemişlerdi. Özellikle Artvin’li kadın girişimcilerin Hatice Nur Ersöz önderliğinde getirilen hamur işi yöresel ürünleri Boğatepe’li kadınlara hediye etmeleri çok etkileyici bir jest oldu.
  Artvinli girişimci kadınlar peynir gezisinde

  Artvinli girişimci kadınlar peynir gezisinde

Artvin ve Boğatepe Köyü kadın girişimcilerini peynir ortak paydasında buluşturan Cheese Life Magazine Dergisi editörü Prof. Dr.Yavuz ÖZTÜRKLER “Artvin S.S. Kadın Girişimciler Turizm Geliştirme Kooperatifi ile birlikte düzenledikleri bu gezinin girişimci kadınlar ve  üretime hevesli diğer kadınlar açısından çok faydalı bir gezi olduğuna işaret ederek şunları söyledi:

“Aslında benzer kültürel özellikleri taşıyan ve benzer bir peynir üretim kuşağında yer alan bu bölgede kadınlarımız için böyle bir gezinin tertiplenmesi birçok açıdan yararlı olmuştur. Peynirin hem turizm hem de hayvancılık açısından sürükleyici ve sinerji oluşturucu bir etkiye sahip olduğuna burada tanıklık etmekteyiz. Artvin, Ardahan ve Kars illerinin en önemli ortak paydalarından biri peynirdir. Kafkasya’dan köken alan üretim ve kültürel özelliklerin peynirle ortak bir kavşakta birleştiğini görmekteyiz. Peynir ve turizm birbirini destekleyen ve tetikleyen iki önemli unsur olup bunun ispatını Boğatepe’de görmekteyiz. Aynı model eko-turizm potansiyeline sahip ve biyolojik çeşitliliği fazla olan Artvin’de de gerçekleştirilebilir.” Dedi.

Grup Boğatepe köyünde bulunan “Peynir Müzesini” gezerek güzel duygularla köyden ayrıldı.

Bu güzel gezinin ayrıntılarını Cheese Life Magazine Dergisinde bulacaksınız.
Hemen abone olun derginiz adresinize gelsin


Fotoğraf albümünü inceleyin0 Yorum - Yorum Yaz