• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/cheeselifemagazine
    • Artık Peynirinde bir dergisi var
    • Türkiye'nin Popüler Peynir ve Yaşam Dergisi
Nihal Ustanın Peynir Atölyesi
 Nihal Ustadan yemek tarifleri
Basında Dergimiz
Muhabirimiz olmak ister misiniz
 Zeki APALI-Tureb Başkanı
Fuar ve Festivallerin Turizmdeki Yerini Sayın Zeki APALI ile konuştuk
Bitlis'te yapılan 1.Bitlis peynir fuarında düzenlenen 2 önemli panel vardı. Bu panellerden birisinde konuşmacı olarak yer alan Tureb (Turist Rehberleri Birliği) Başkanı Sayın Zeki APALI'nın konusu çok önemli idi. Özellikle peyniri merkeze oturtan batıdaki turlara bakıldığında Bizim için daha yeni olan bu konunun üzerinde durulması önemli idi. 
Hazır Sayın APALI'YI bulmuşken hemen fuar ve festivallerin turizmle olan ilintisini sorduk. Sayın APALI yaptığımız şöyleşide şunları söyledi;
"Doğu Anadolu Bölgesi’nin tarihi, doğal ve kültürel zenginliklerinin yanında ilk defa düzenlenen bu fuar çok iyi bir başlangıç olmuştur. Diğer bölgelerimizde bulunmayan zenginlik ve çeşitteki bir ürün olan peynir merkez alınarak yola çıkılmıştır. Fuarın ilk olmasının getirdiği küçük aksaklıklar moral bozmamalı, aksine gelecek yıllarda daha başarılı geçmesi için motivasyon kaynağı olmalıdır. Fuarın kalıcı hale gelmesi durumunda bölgenin şimdilik ülke içinde daha uzun vadede ise dünyada bilinirliği artacak, her kesimden insan bölgeye ilgi duyacak ve gelmek isteyecektir. Bundan on yıl önce kimsenin adını bile doğru dürüst bilmediği İzmir’in Çeşme ilçesine bağlı Alaçatı Mahallesi’ni bugün neredeyse tanımayan yok. Sebebi ise geçtiğimiz Nisan ayında dokuzuncusu düzenlenen “Alaçatı Ot Festivali” ile kamuoyunun ilgisini çekmesi, yıllar içinde doğru bilgilendirme ile ilginin sürekli artarak ciddi bir faaliyet halini almış olmasıdır. Nüfusu 10 bin bile olmayan bir yerin festival süresince iki bin beşyüz civarında otobüs ile ziyaretçi aldığını biliyoruz. Bir diğer örnek 12-14 Ekim tarihlerinde ikincisi düzenlenen Adana Lezzet Festivali ki yine bütün Türkiye’nin ilgisi oraya toplandı. Daha pek çok örnek verilebilir.
Bütün bunlar göz önüne alındığında bu yöreye özgü ürünler ile ortaya çıkarılan peynir odaklı festival veya fuarlara yoğunlaşmak çok yerinde bir çalışmadır. Ayrıca bizlerin bile henüz yeni öğrendiğimiz bölgedeki ekoturizm yatırımları çok etkileyicidir."
Bu önemli söyleşinin devamını Cheese Life Magazine Dergisinin Kasım 2018 sayısında bulacaksınız.
Hemen abone olun derginiz adresinize gelsin
 Zeki Apalı-Tureb Başkanı
Sayın Zeki APALI panel başlamadan önce panel programını incelerken
 0 Yorum - Yorum Yaz