• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/cheeselifemagazine
  • https://www.twitter.com/@cheeselifemaga1
  • https://www.instagram.com/cheeselifemagazine1
  • https://www.youtube.com/channel/UCVphzDSCv172cvqPtzyw-4A
    • Artık Peynirinde bir dergisi var
    • Türkiye'nin Popüler Peynir ve Yaşam Dergisi
Nihal Ustanın Peynir Atölyesi
 Nihal Ustadan yemek tarifleri
Muhabirimiz olmak ister misiniz
 Peynir küresel tehdit coronaya meydan okuyabilir mi?
Peynir Küresel Tehdit Coronaya Meydan Okuyabilir mi?

Geçenlerde basında :” Peynirle corona virüse meydan okuyorlar” gibisinden bir haber başlığı yer aldı. Kuşkusuz peynir yiyerek “Corona virüse meydan okunabileceğine” dair bilimsel ve kanıtlanmış bir bilgi mevcut değildir. Hele küflü peynirde antibiyotik olduğundan dolayı  corona virüsü mücadelesinde etkili olabileceğine dair  hiçbir bilimsel kanıt yoktur. Üstelik virüslere antibiyotiğin asla etkili olmadığı da bilinen bir gerçektir. Ancak bu ortamda  kafalarda : “Acaba peynir corona virüs salgınından korunmada yarar sağlayabilir mi?” diye bir soru belirebilir. Bu soruya kesin olarak evet yada kesin olarak hayır demek de mümkün değildir. Ama çaresizlik duygusunu bir nebze azaltmak adına en azından hastalıktan korunma yönünde katkı sunabilecek bilgiler araştırılabilir.  Bazen çaresizlik ortamında  kendimizi biraz iyi hissetmek adına “Gerçeklerden uzaklaşmadan ve mantığımızı yitirmeden ufacık da olsa bir şey yapmak hiçbir şey yapmamaktan iyi olabilir”…
Dün ABD’de  Jennifer Haller adlı bir kadında ilk corona virüs aşısı denendi. Haller  “ Hepimiz kendimizi çaresiz hissediyoruz ve çözüm için bu aşı süreci bir şeyler yapabilmemiz için harika bir fırsat”  dedi ve  aşı denemesinde gönüllü olduğu için kendisini çok harika hissettiğini sözlerine ekledi.
Dünyanın bir kabus yaşadığı ve  ortamın hassaslığını fırsat bilenlerin korkuyu daha çok köpürttüğü bu günlerde  Bayan Haller’in ki ile kıyas kabul etmese bile ufacık  bir fayda, katkı ve  veya bir bilgi önem  taşıyabilir. Kral Nemrud ve Hz.İbrahim kıssasındaki  “Yangına  su taşıyan o  karınca”  misali sunulan her katkı değerlidir.
Dönelim tekrar peynire…
“Peynirin bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkileri var mı yok mu?  Sorusunun cevabı aranabilir. En iyisi gelin  bu sorunun cevabını birlikte bulmaya çalışalım ve yorumu birlikte yapalım.
Uzmanların verdikleri bilgilerden, henüz virüsün kesin bir ilacının ve aşısının olmadığını, korunma tedbirlerinin yanı sıra vücut direncinin yüksek tutulması gerektiğini anlıyoruz. Ancak  vücut direncini artıran gıdalar hastalıklardan korunma yönünde  fayda sağlayabilmektedir.  Bunların başında ise süt ve süt ürünleri gelmektedir. Süt ürünleri içinde dünyada en çok tüketilen ve sevilen  ürün ise peynir olarak öne çıkmaktadır.  Yine uzmanların vurguladıklarına göre şu an en  çok korku salan corona virüsü daha çok yaşlılarda etkili olmaktadır. Öte yandan bilimsel kaynaklarda peynirin önemli bir protein ve kalsiyum kaynağı olarak vücut direncinde yararlı bir etki yaptığı bilinmektedir. Kaldı ki  bağışıklık sisteminin silahlarının (immunglobulin) ana yapısı proteindir. Protein ise peynirde bolca bulunmaktadır. Yeni bir araştırmaya göre peynir  probiyotik ve yararlı bakteriler için iyi bir kaynak  ve taşıyıcı olarak gösterilmekte, özellikle yaşlılarda bağışıklık sistemini güçlendirdiği ileri sürülmektedir. Bilindiği gibi, hayvan ve insan bünyesine yabancı bir madde veya mikrop girdiğinde vücudun bağışıklık sistemi hemen kalkan görevi görür ve zararlı maddeyi etkisizleştirmeye çalışır. Ama bazı bakteriler vardır ki bulunduğu konakçıdan hem yararlanır hem de yarar sağlar. Vücut ile çatışmaz, vücut onları özelleşmiş “arabulucu” hücreler sayesinde düşman gibi görmez. Bir yerde vücutla anlaşır. İşte bu yararlı mikropları vücutla buluşturan besin kaynağı insanlar tarafından en çok tüketilen ve sevilen süt ürünüdür. Yani  peynirdir.  Peynirin  bu özelliği ile yaşlıların bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardım edilebileceği bildirilmektedir. Finlandiya Turku Üniversitesinden Dr.İbrahim Fandi’nin 72-103 yaş arası huzur evinde yaşayan insanlar üzerinde yaptıkları bir araştırmaya göre  peynir tüketimi bir yerde bağışıklık mekanizmasının yaşa bağlı olarak bozulmasını önlemektedir. Artizan Meksika Cocido peynirleri kullanılarak yapılan başka bir araştırmada ise, elde edilen yararlı bakterilerin probiyotik etkili oldukları görülmüş ve yapılan hayvan deneylerinde bağışıklık sistemini düzenleyebileceği sonucuna varılmıştır. Bilindiği gibi probiyotik etki sadece peynirde değil yoğurt ve kefir gibi fermente ürünler de bulunmaktadır. Diğer bir kaynakta ise bazı kişilerin grip sırasında süt ürünlerinin nezle halini daha da artırdığına dair inanışları varsa da bunun doğru olmadığı süt ve süt ürünlerini tüketmeye  devam edilmesi  gerektiği belirtilmektedir.
Sonuç olarak denilebilir ki: “Peynir corona virüs ile mücadelede mutlak yarar sağlar veya üstesinden gelir”  diye kesin bilimsel bir kanıt ve bilgi yoktur. Ancak yukarıdaki bilgilerin ışığında  dolaylı olarak diyet kurallarına uyarak günlük peynir tüketiminin hastalığa karşı bir şekilde  katkı verebileceği düşünülebilir. Diğer bir deyişle,  eğer aşısı ve ilacı kesin olarak bulunmayan bir hastalıkla savaşta kilit noktalardan biri de vücut direncini artırmak ve diri tutmak ise, peynirin vücut direncini geliştiren etkisinden yararlı beslenme kuralları çerçevesinde faydalanılabilir. Bu cümleden hareketle, her ne kadar peynir sektörü de Corona virüs salgınından olumsuz olarak etkilense de, virüs ile mücadelede peynire de ihtiyacımız olduğu görülmektedir.

Kaynaklar

1-Lourdes Santiago-López  et al.(2018): Immune response induced by fermented milk with potential probiotic strains isolated from artisanal Cocido cheese.Food and Agricultural Immunology 29(1):911-929

2- Cheese boosts immune system of the elderly: Kaynak Erişim :  https://www.livescience.com/8271-cheese-boosts-immune-system-elderly.html ,  17.03.2020 21:00.

3- Cold and Flu: What to Eat and Drink to Get Better Faster. Erişim:https://healthengine.com.au/info/cold-and-flu-what-to-eat-and-drink-to-get-better-faster#c4, 18.03.2020, 113:37
0 Yorum - Yorum Yaz