• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/cheeselifemagazine
    • Artık Peynirinde bir dergisi var
    • Türkiye'nin Popüler Peynir ve Yaşam Dergisi
Nihal Ustanın Peynir Atölyesi
 Nihal Ustadan yemek tarifleri
Basında Dergimiz
Muhabirimiz olmak ister misiniz
Metin ÖZTÜRK
yaziisleri@cheeselifemagazine.com
Robot Spiker
13/11/2018

Dün gazeteleri şöyle bir karıştırırken ilginç bir haber gözüme ilişti, Çin’de robot spiker ilk haberini sunmuş (!)

Çin'in güneyinde yer alan Guangşi Cuang Özerk Bölgesi'ndeki bir yerel televizyon kanalında "Çao Nıng Şiaobay" isimli yapay zekalı bir robotun spiker olarak program yapması çok ilginç değilmi?

Bu haberi okuyunca aldı beni bir düşünce acaba spikeri robot olarak kullanan televizyon kanalının amacı ne ola? Hareketleri ile insanlarda sempati uyandıran o güzelim spikerlerin topladığı seyirci yetmedi de bu yolla mı seyirci çekecekler. Acaba seyirciler mekanik birini ne kadar dinlemek ister. Adı üstünde robot işte. Ne jest var ne mimik.

O kadar insan cebe mi girdi yoksa benim bilmediğim ve zekâmın yetmediği başka bir durum mu var?

İlk gençlik dönemimde televizyon ile tanıştım. O zaman “Uzay Yolu” diye bir dizi vardı büyük bir dikkatle izlerdim, bilimkurgu filmlerini ve romanlarını çok severim, birçok bilim kurgu kitabım vardı, arkadaşım “Okuyup getireyim” deyipte hepsini elimden alıp bir daha getirmeyinceye kadar iyi bir koleksiyonum da vardı. Yani bilim kurguya yabancı biri değilim ancak son yıllardaki teknolojik gelişmeler bilim kurgu meselesini geçti gibi geliyor bana, örneğin araba fabrikasında bir robot kullanılabilir bunu anlayabiliyorum veya bir yanardağ araştırmasında, tehlikeli yerlerde robot kullanılabilir ama artık spikerinde robot olarak kullanılması insanı biraz ürkütüyor, acaba insan ırkı yavaş yavaş rafa mı kalkıyor?

Hizmetçiler robot, garsonlar robot, çalışanlar robot, iyi ama insan ırkı nerede çalışacak ne yiyip ne içecek acaba, üstelik insan ırkı hızla çoğalıyor ve bunlara gıda, iş v.b. lazım.

Yoksa terminatör filmi gerçek oluyor da bizim mi haberimiz yok öyle ya o filmde de robotlar insan ırkına savaş açmışlardı ve insan ırkını yok etmek için ellerinden geleni yapıyorlardı. Teknolojiyi geliştirenler bu filmlerden de etkileniyorlar galiba ne dersiniz. Hele işin içine birde yapay zeka girdi ki Allah korusun bunun nereye evrileceğini Allah bilir.

Başlı başına bu yapay zeka lafından korkuyor insan değil mi ne olacağı belli değil.

Bence bu tür teknolojik gelişmeler bir kurul tarafından incelenmeli ve gelişmenin ne tür bir amaç için yapıldığı sorulmalı insana ve insanlığa yarar bir gelişme ise kabul edilmeli, kurul ikna olursa bu hayata geçirilmeli.

Öyle değil mi?

 407 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Peynir ve Turizm - 10/03/2020
Gastro-turizmin, eko-turizmin, agro-turizmin, peynir bütün turizmlerin öznesi yapılmalıdır. Bunun için öncelikle peyniri kahvaltı menüsünden çıkarıp mutfağa sokmalıyız hemde tüm gün boyunca.
5.Yılın Düşündürdükleri - 25/11/2019
Türkiye'nin ilk ve tek peynir dergisi "Cheese Life Magazine" 5.yılına sessiz sedasız girdi. Görevikiz Türkiye'deki peynirin ortak hafızasını oluşturmak.
Peynir bir kültürdür - 19/06/2019
Yıllardır peynirin ülkemizde katma değeri yüksek, istihdam kabiliyeti yüksek batılı devletler ile boy ölçüşen bir ürün olması için çaba harcıyoruz, bunun için dergimizle, kitaplarımızla, makalelerimizle, söyleşilerimizle her zaman sahadayız.
Aile İşletmelerinden Kurumsal İşletmelere -2- - 16/09/2018
Bitlis 1.Peynir Fuarına panelist olarak katıldık. Panel konumuz “Aile İşletmeciliğinden kurumsal peynir işletmeciliğine geçiş” ti.
Artvin'e Mütayit girer mi? - 19/08/2018
Artvin'de de aynı tehlikeyi görüyorum. Yahu Artvin'de arazimi varki mütayite verelim dediğinizi duyar gibi oluyorum. Evet var, hemde büyük bir tehlike ile birlikte var. Şimdi turizm moda ya
Gaytar mene genjliğimi - 01/06/2018
Sadece süt makinesi tamir etmiyor Ahmet Amca aklınıza ne gelirse tamir ediyor zaten dükkanın içinde muşambadan eski radyoya, süt makinesinden, soba borusuna kadar ne ararsanız var.
Aile işletmelerinden Kurumsal işletmelere -1- - 20/01/2018
Aile işletmesini kısaca bir girişimcinin kurduğu ve her şeyinden kendisinin sorumlu olduğu küçük bir işletme olarak tanımlayabiliriz, burada amaç ekmek parasını kazanmak için birazda kader rüzgârının yön verdiği bir iş tutmadır.
Aletler akıllandıkça… - 31/12/2017
Günümüz teknoloji çağı, artık her şey akıllanıyor, akıllı evler, akıllı, televizyonlar, akıllı telefonlar, akıllı bilgisayarlar, akıllı kombiler, akıllı yollar, akıllı sinyalizasyon, akıllı şehirler uzat uzatabildiğin kadar.
Peynirin Ortak Hafızası Oluşturulmalıdır - 27/11/2017
Bu yolla kurumsal kimlek kazanan peynirimiz yurt içinde daha kaliteli ve kendini aşan bir ivme kazanabilir, yurt dışında ise benim diyen peynirin önüne geçebilir. Peynir katma değeri yüksik bir üründür, hele istihdam üzerindeki olumlu etkisi hiç kuşk
 Devamı