sanalbasin.com üyesidir
  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/cheeselifemagazine
  • https://www.twitter.com/@cheeselifemaga1
  • https://www.instagram.com/cheeselifemagazine1
  • https://www.youtube.com/channel/UCVphzDSCv172cvqPtzyw-4A
Prof.Dr.Yavuz ÖZTÜRKLER
editor@cheeselifemagazine.com
Peynir Baharı
23/05/2020
Mayıs ayında ne çok önemli gün ve hafta varmış…
Neredeyse  Mayıs’ın her günü önemli bir etkinliğe ayrılmış. Bunlardan üçü üretim ve baharla ilgili…
14 Mayıs: Dünya çiftçiler günü
15 Mayıs: Yeryüzü iklim günü
21 Mayıs: Dünya süt günü
Korona günlerinde net bir şekilde anlaşıldı ki, makineler, arabalar ve  markalı telefonlar yenilmiyor. İnsanlar marketlere ve daha çok temel gıda maddelerine hücum etti.
Korona günlerinde insanlık cepten yedi. Stoklar erimeye başladı. 
Mayıs ayı baharın en verimli ayı. Süt’ün ve çiftçilerin  ayı. Üretimin doruğa çıktığı, yeşilin bin bir nimete dönüştüğü ay...  Bu ayda yeşillikler, çiçekler ve doğanın her türlü rengi daha bir etkileyici ve büyüleyici.
Korona günlerinde eriyen süt ürünleri stoklarımız yine bu ayda dolacak yine bu ayda doğa bize nimetlerini sunacak.
Mayıs üretimin baharı olunca peynirin de baharı oldu.
Korona sonrası eksilenleri yerine koymak normalleşmeye doğru (asla gevşemeden)  bir çok adım kuşkusuz atılmalıdır.  Ama yemeyi, içmeyi ve sağlığı ertelemek mümkün değil.
Korona sonrası birçok sektör desteklenmeli, ama tarım, hayvancılık ve gıda sektörü daha fazla desteklenmelidir. Bu sektörün her alanında  AR-GE ve inovasyon çalışmalarına daha çok önem verilmelidir.   Korona krizini ilk yaşayan Çin bu süreçte acilen yürüttüğü eylemlerin ve tedbirlerin başına Tarım ve hayvancılığı koydu,  seyahat izni planlarında Tarım ve Hayvancılığı önceledi. Geçenlerde Ülkemizden  Çin’e süt ürünleri ihracatına izin verildiği açıklandı, 54 firma listeye girdi. Yunanistan’dan Feta peyniri itihal eden Çin’in bizden de peynir alması geç olsa da umarım bundan sonra gerçekleşir.
Özellikle peynir hayvancılığın bir lokomotif ürünü olarak ayrı bir başlık altında mercek altına alınmalıdır. Öyle görünüyor ki bundan sonra insanlık küresel salgın gerçeği ile yaşayacak. Bu noktada dayanıklı gıda mamulleri daha fazla ön plana çıkacak.  Bana göre,  bunlardan  biri ve belki de birincisi peynirdir.
Korona sürecinde Mayıs ayında vaka sayısı azalmaya  başladı, doğa ve iklim en munis ve müşfik halini korona sürecinde de gösterdi.  Ne güzel bir tesadüftür ki birçok özel gün ve hafta ile birlikte   Milli Bayramımızı ve Ramazan Bayramımızı  da bu yıl  bu ayda kutladık
Bu bahar korona ile gelse de bir Tarım ve Hayvancılık ülkesi olan musibet gibi görünen bu süreç yurdumuz için daha fazla güçlenmenin ve şahlanmanın bir başlangıcı olabilir.  Ülkemiz bu sıkıntılardan güçlenerek çıkabilir. Çünkü dünyada korona sonrası Tarım, hayvancılık ve gıda üretimi kazanacak. Süt ürünleri üretimi daha fazla desteklenmeli ve teşvik edilmeli. Türkiye  birçok hayvansal mamulle birlikte daha fazla peynir üretecek ve fazlasını dışa satacak potansiyelde bir ülkedir. Yeter ki doğru stratejiler  geliştirilsin…
Yani bu zor günlerin ardından biz de kazanacağız.
Ülkemiz de kazanacak.
Uzun süre saklanabilen bir süt mamulü  olan peynir de kazanacak.


1179 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Türk Mutfağından Dünya’ya Kahvaltı Günü - 06/06/2021
Türk mutfağını kimsenin hafife almaması gerektiği bir kez daha anlaşılmış oldu. Çünkü “Dünya Kahvaltı Günü” fikri sonunda bizim mutfağımızdan çıktı.
DÜNYA’NIN GÜNÜ - 02/05/2021
Dünyadan başka dünya yok…
Peynir korona virüse meydan okuyabilir mi? - 19/03/2020
“Peynirin bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkileri var mı yok mu? Sorusunun cevabı aranabilir. En iyisi gelin bu sorunun cevabını birlikte bulmaya çalışalım ve yorumu birlikte yapalım.
Dünya Küçüldü Virüsler Büyüdü - 17/03/2020
Küreselleşme hastalıkların da hızlı yayılmasını sağladı. Kırım Kongo Kanamalı Ateşi, Domuz Gribi, SARS, MERS gibi hastalıkların adını dünyada bilmeyen kalmadı.
Fondü Fondü Dedikleri… - 19/08/2018
Fransa’dan ve İsviçre’den hatta İtalya’dan gelenler hemen başlarlar tavsiyeye: “Fondü yemeden dönmeyin”. Gezi bloglarında dolaşırken de bir fondüdür tutturmuş gidenleri görüyoruz.
Mersin ilimiz ve peynir - 30/01/2018
Mersin deyince akla hep sebze -meyve, liman, turistik yerler ve deniz gelir. Oysa Mersin’de bir yörük memleketi olup Toroslardan gelen lezzeti de vardır. Keçisi ve koyunu da vardır. Özellikle keçi sütü ve peyniri, koyun yoğurdu ile meşhurdur.
Şaka gibi gelen yıl - 31/12/2017
Dışarıda gürültü ile yağan yağmuru duyunca, bu meşhur deyimi biraz değiştirip “bir yılıma daha girdim” de diyebilirsiniz.
Doktora Baytar Diyenlere - 12/11/2017
İşini iyi yapmadığı düşünülen insan hekimlerine “Baytar” deme sendromu hala devam ediyor. Geçenlerde bir gazetenin köşesinde de aynı sendroma rastladım. Doktoruna kızan hemen “Baytar” diyor. Bu kinayeyi başka meslekler için pek kullanmıyorlar.
Bir Dünya Çiftçi Kadınlar Günü Daha Kutlanırken - 19/10/2017
Küresel boyutta toplam iş gücünün %43’ünü oluşturan kadınları çalışma ve üretim alanının dışında bırakmak baştan gelişimin ve kazancın önünü tıkamak demektir.
 Devamı