• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/cheeselifemagazine
  • https://www.twitter.com/@cheeselifemaga1
  • https://www.instagram.com/cheeselifemagazine1
  • https://www.youtube.com/channel/UCVphzDSCv172cvqPtzyw-4A

Hatay

 Prof.Dr.Yavuz ÖZTÜRKLER-Doç.Dr.Lütfü SAVAŞ
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Doç.Dr.Lütfü SAVAŞ ile Hatay Peynirlerini Konuştuk

Hatay Büyük Şehir Belediye Başkanlığı Genel Sekreteri Sayın Prof.Dr.Mehmet MADEN'in gayretiyle yoğun programına rağmen Başkanımız ile görüştük.Samandağ’daki otelimizden navigasyonla Hatay Büyük Şehir Belediyesi Gençlik, spor ve yaşam merkezini kolayca bulmuştuk. Navigasyon dedim ama biraz eksik söyledim, çünkü navigasyon her zaman tam olarak sizi istediğiniz noktaya götürmüyor, Hatay halkının yardımseverliği ve açıklayıcı yol göstericiliği de yardım etmişti bize. Bizi başkanın özel kalem sekreteri Şimal hanım karşıladı. Başkanın odasının önü kalabalıktı, ama izdiham, gürültü ve kargaşa yoktu. Şimal hanım pratikliği ve becerisi ile trafiği çok iyi idare ediyordu.Biraz beklemek durumunda kaldık. Başkanın odasından çıkanlar güler yüzlü ve mutlu çıkıyordu. Akşam geç vakitler olmasına rağmen başkan hala çalışıyordu. Bizi yorgun bir yüz ifadesiyle karşılayacağını beklerken tam tersine güler yüzlü ve enerjik bir beden dili ile karşılamıştı. Kısa bir tanışma ve hoş- beşten sonra hemen söyleşimize geçmiştik. Ziyaretimizi İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Sayın Prof.Dr.Özen Banu ÖZDAŞ ile gerçekleştirdik.


Başkan iyi bir peynir sever olmanın yanında gastronomi ile de yakından ilgiliydi. Ee, EXPO 2021 hamlesi yapmak kolay değildi. Ancak böyle başkanlarla ve Hatay sevdalıları ile bu mümkün olabilirdi. Gelmiş geçmiş 23 medeniyetin 13’üne tanıklık etmiş, 3 semavi dinin bir arada kardeşçe yaşadığı ve  ilk ibadethanelerinin kurulduğu,binlerce çiçek çeşidi ve yüzlerce endemik bitkisiyle bir lezzet ve damak diyarı olan Antakya’ya da Botanik EXPO 2021 yakışır. Dünyanın önemli ilk 3 EXPO’sundan birinin yapılacağı Hatay’ın büyükşehir belediye başkanı sayın Doç.Dr.Lütfü SAVAŞ ile peynir ağırlıklı olmak üzere bu tarih ve kültür zengini şehrin güzelliklerini de konuştuk.
Bu güzel söyleşinin devamını Cheese Life Magazine Dergisinde bulacaksınız.
 Prof.Dr.Yavuz ÖZTÜRKLER-Doç.Dr.Lütfü SAVAŞ
Gelenek olduğu üzere Editörümüz Prof.Dr.Yavuz ÖZTÜRKLER iyi bir peynirsever olan Başkanımıza "Peynir Deyip Geçmeyin" adlı kitabımızı hediye etti.