• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/cheeselifemagazine
  • https://www.twitter.com/@cheeselifemaga1
  • https://www.instagram.com/cheeselifemagazine1
  • https://www.youtube.com/channel/UCVphzDSCv172cvqPtzyw-4A

Turan YILDIZ ile Ardahan peynirini konuştuk

 Turan Yıldız-Prof.Dr.Yavuz ÖZTÜRKLER
Turan YILDIZ ile Ardahan Peynirlerini Konuştuk
Peynir şehri Ardahan olunca, peynire gönül verenlerde olmaz mı? Olur elbette. Leziz peynirlerin diyarında bir peynire gönül veren daha keşfettik. Turan YILDIZ. Turan süt ürünlerinin sahibi…
Ardahan’da ileriye dönük planları ve  projeleri olan hevesli, heyecanlı ve üretimi seven bir müteşebbis… Gelişmeye ve geliştirmeye çok açık bir fikir sahibi. Ticareti ve üretimi önde tutan, insanlarla ve toplumla iyi ilişkiler kuran bir sanayici. Geçmişte aktif siyasetle de uğraşan ancak şu günlerde siyasetten çok üretmeyi tercih eden ve insanlara üreterek yararlı olmaya çalışmanın maddi hazzından çok manevi hazzını duymaya çalışan bir şahsiyet. Okumayı ve bilinçlenmeyi önemseyen geleceğin üretimden geçtiğini bilen birisi. Memurluktan geri dönüş yaparak dede baba mesleğini sürdürenlerden… Ardahan peynir sektöründe parlayan bir yıldız. 


Söyleşimizde Turan YILDIZ şunları söyledi; Sütümüz doğal ve endemik bitkilerin yetiştiği yaylalarda otlayan ineklerin memesinden akıyor ama sütü işleme konusunda birtakım sorunlarımız da var kuşkusuz.  Sütü yayla ve mera koşullarında temiz ve hijyenik şekilde toplamak için azami gayret sarf etmek zorundayız. Eğer bunu başaramazsak sütün asitliği artmakta ve bunun önüne geçmeyince imalatta hatalar ortaya çıkınca zarara uğramaktayız. 
  Turan Yıldız-Prof.Dr.Yavuz ÖZTÜRKLER 1

Diğer taraftan hayvancılıkta bilinçlenmenin her anlamda ve alanda önemine vurgu yapan Yıldız, “Çiftçimizin ve yetiştiricimizin önce hangi alanda ve branşta çalışacağına bir defa karar vermesi lazım. Et hayvancılığı mı, yoksa süt hayvancılığı mı yapacağına önceden karar vermesi ve ona göre plan ve program yapması gerekir. Rüzgara göre hareket edince kalıcı ve sürekli bir kazanç elde etmesi mümkün olamıyor. Örneğin süt para edince süte et ve dana para edince ete ve danaya yöneliyor. Bu şekilde bir hayvancılık olmamalı. Bu hem çiftçimize hem hayvancılığımıza zarar veriyor.” Dedi.
Bu güzel söyleşinin devamını Cheese Life Magazine Dergisinin Kasım 2018 sayısında bulacaksınız.
Abone olun derginiz hemen adresinize gelsin

  Turan Yıldız-Prof.Dr.Yavuz ÖZTÜRKLER 2
Yorumlar - Yorum Yaz