• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/cheeselifemagazine
  • https://www.twitter.com/@cheeselifemaga1
  • https://www.instagram.com/cheeselifemagazine1
  • https://www.youtube.com/channel/UCVphzDSCv172cvqPtzyw-4A
    • Artık Peynirinde bir dergisi var
    • Türkiye'nin Popüler Peynir ve Yaşam Dergisi
Nihal Ustanın Peynir Atölyesi
 Nihal Ustadan yemek tarifleri
Muhabirimiz olmak ister misiniz

Diyetisyen Hande Yurttaş ile diyet peynirleri üzerine söyleşi

 Diyetisyen Hande Yurttaş-Dilek Öcal
Diyet ve Peynir ilişkisini Dilek ÖCAL, Diyetisyen Hande YURTTAŞ'A sordu
Özellikle hanımların korkulu rüyası kilo aldırır diye peynir yiyemediklerini biliyoruz, bunun bir şehir efsanesi mi yoksa gerçek mi olduğunu en yetkili ağızdan duymak istedik. Ataşehir Meditime Cerrahi Tıp Merkezi diyetisyenlerinden Sayın Hande YURTTAŞ sizin için anlattı.

Hande hanım sizce peynir hayatımızın neresindedir?
Özellikle pazar kahvaltılarını  çok seven bir ülke olarak, kahvaltının demirbaşı peynirde  oldukça önemli. Tabi sadece kahvaltı olarak düşünmek çok yanlış olur. Peynir, çeşitliliği lezzeti ve besin değeri açısından her öğünde karşımıza çıkıyor. Diyet yapan kişilerin yemekleri yağsız ve tuzsuz olduğundan tatlandırmak için verdiğimiz tariflerde de peynir çoğunlukla mevcuttur.

Diyet listelerinde peynirin yeri nedir?
Vitamin ve mineral açısından zengin olan peynir yüksek miktarda protein içermektedir. Peynirin içeriğindeki A vitamini sayesinde özellikle gözlere fayda sağlarken kalsiyum minerali ile kemiklerin güçlenmesinde oldukça önemlidir. Yaşlılarda daha çok gördüğümüz kemik erimesi gibi problemler küçük yaşlarda az peynir tüketiminden kaynaklanmaktadır. İçeriğindeki B vitaminleri sayesinde bilişsel performansın artmasında ve kanserin önlenmesine kadar sağlığımıza pek çok etkisi bulunmaktadır. Faydalı bakteriler dediğim probiyotikleride içermektedir.Bu bakteriler bağırsak floramızı düzenleyerek kabızlık veya ishal gibi problemlere karşı koruyucudur.
 peynir ve diyet
Diyet listelerinde önerdiğiniz peynir çeşitleri nelerdir?
Diyette birçok peynir çeşitini öneririz. Sadece küflü peynirleri aflotoksin olduğundan diyette önermiyoruz. Peynirler diyette yer alırken porsiyonları farklı oluyor. Birinin porsiyonu daha çokken diğerinin daha az olabilir.Tabi ben daha çok yağ oranı az olanları sevenlerdenim. Örneğin;Lor peyniri yağ ve tuz açısından daha az olduğu için diyet listelerinde çok görseniz de ben kaşar veya dil peyniri gibi yağ oranı daha yüksek peynirlerin belirli miktarlarda yenildiğinde tüketilmesi taraftarıyım.
Bu güzel söyleşinin devamını ve Hande Hanımın sizler için verdiği "Parfe" tarifini Cheese Life Magazine Dergisinde bulacaksınız
Hemen abone olun derginiz adresinize gelsin
Dilek Öcal-Hande Yurttaş

Yorumlar - Yorum Yaz