sanalbasin.com üyesidir
  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/cheeselifemagazine
  • https://www.twitter.com/@cheeselifemaga1
  • https://www.instagram.com/cheeselifemagazine1
  • https://www.youtube.com/channel/UCVphzDSCv172cvqPtzyw-4A

Erdoğan Köseoğlu

Kars Kaşar Peyniri ve Gravyeri Üreticisi Sayın Erdoğan KÖSEOĞLU "Cheese Life Magazine'nin Konuğu

Serhat Kars şehrimizin en önemli süt fabrikalarından birinin ortağı ve sorumlu müdürü olan, ayrıca Kars merkezde otel işletmeciliği yapan Erdoğan Köseoğlu Kars’ta önde gelen işadamlarından ve Kars’ın renkli simalarından biri olarak tanınıyor. Kars’ta nüktedan ve renkli kişiliği ile ayrıca sevilip sayılıyor. Röportajımıza ilk olarak Erdoğan beyin otelinde başlıyoruz. Bizi sıcak, güleryüzlü ve espritüel sözleriyle karşılıyor otelin lobisinde. Oradaki söyleşimize Erdoğan beyi tanıyarak başlıyoruz.
 
Otelden çıkıp Kars Organize Sanayi Bölgesinde bulunan süt fabrikasına giderek Erdoğan beyle  röportajımıza fabrikanın üretim akışı içinde devam ediyoruz. Fabrikadan içeri girdiğimizde bizi ilk olarak güleryüzlü Çiğdem hanım ve diğer çalışanlar karşılıyor. Tüm temizlik ve hijyen kurallarına uygun çalışan, çalışma disiplini ve huzuru hemen hissedilen bir üretim ve çalışma alanı ile karşılaşıyoruz. Modern makina ve ekipmanlarla, modern işletmecilik ve üretim anlayışı içinde Doğudan Batıya Kaşar ve Gravyer ağırlıklı olmak üzere çeşitli mamuller üretip gönderen bir firmanın çeşitli üretim birimlerinde söyleşimize başlıyoruz. İlk olarak sütün mayalanıp telemenin elde edildiği alana giriyoruz. Teleme pres üzerinde kaşar olmak üzere doğranırken ilk sorumuzu yöneltiyoruz Erdoğan beye…
 
Cheeselifemagazin: Gördüğümüz üzere müesseseniz çok büyük kapasiteli ve modern ekipmanlarla üretim yapan bir yer. Kars ve yöresinde ileriki yıllarda da böylesine önemli tesislerin kapasitesini doyuracak ölçüde süt temini sağlayabileceğinizi düşünüyor musunuz?
 
Erdoğan Köseoğlu: Her yıl süt miktarı azalmaktadır. Bunun nedeni de köylülerin sütü satmaktan çok buzağılara emzirmesidir. Et sütten daha çok para ettiğinden bu yolu tercih  eden süt üreticileri gün geçtikçe hammade olarak sütün azalmasına neden oluyorlar. Bu durum gelecekte ciddi sorun olabilir.
 
Cheese life magazine: Yörede peynirde pazarlama sorunu yaşanıyor mu?
 
Erdoğan Köseoğlu: Biz çok yaşamıyoruz ama batıda gittikçe daralan bir piyasa olduğunu da görüyoruz. Özellikle büyük marketlerin istediği bazı üretim koşulları var. Bu koşullardan biri de ürünün nemli olmaması gerektiğidir. Diğer bir husus ise sağlıklı ve gıda kodeksine uygun bir üretim yapmaktır.  Bu ve benzeri bazı koşullar azami düzeyde yerine getirilmezse büyük marketlere satış yapma yönünde  birçok üretici firmamız belki şimdi olmasa da yakın gelecekte ürünlerini pazarlamakta güçlük çekebilirler. Hatta günümüzde bile yavaş yavaş pazarlamada birtakım zorluklar kendini göstermeye başladı.
 
Cheese life magazine:  Bilindiği üzere Kars Kaşarının coğrafi işareti tescillendi? Bunun sizlere ne gibi faydaları olacaktır? Bu hususta eksiklikler var mı? Düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?
 
Erdoğan Köseoğlu: Kaşarı’nın coğrafi işaret almış olması bizleri çok mutlu etti. Bunun üreticlere ve peynirciliğie olumlu katkıları olacağına şüphemiz yoktur. Ancak sürekli olarak coğrafi işarete uygun standartlarda ürün üretilip piyasaya sürülüp sürülemeyeceği noktasında şimdilik tereddütlerimiz ve eksikliklerimiz olabilir. Bunun için tüm üreticilerin biraraya gelip bu hususta bir fikir ve amaç birliğine varmış olmaları, Kars kaşarının haklarını koruma yönünde birlikte hareket etmeleri gerekir. Yavaş yavaş Kars kaşarının daha yüksek fiyatlarda satılacağına ve daha büyük pazarlarda yer bulacağına inanıyorum.
 
Bu güzel sohbetin devamını "Cheese Life Magazine" dergisinin Eylül 2017 sayısından okuyabilirsiniz
Hemen abone olun derginiz ayağınıza gelsin.