• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/cheeselifemagazine
  • https://www.twitter.com/@cheeselifemaga1
  • https://www.instagram.com/cheeselifemagazine1
  • https://www.youtube.com/channel/UCVphzDSCv172cvqPtzyw-4A
    • Artık Peynirinde bir dergisi var
    • Türkiye'nin Popüler Peynir ve Yaşam Dergisi
Nihal Ustanın Peynir Atölyesi
 Nihal Ustadan yemek tarifleri
Muhabirimiz olmak ister misiniz

Peynirli Yüz Maskesi Tarifleri

 peynir maskesi

PEYNİRLİ YÜZ MASKESİ TARİFLERİ

Lüks Tropikal Peynirli Cilt Maskesi Tarifi:
Bir karıştırma kabının içine 1/4 fincan peynir, 1 tatlı kaşığı bal, 2 çay kaşığı yoğurt ve  5-6 damla bergamot  esansı yağını karıştırarak yumuşak ve kalın bir macun oluşturun.  Bu karışımı nazik dairesel hareketlerle masaj yaparak yüzünüze ve boynunuza sürün. Her gün bu masajı  5-15 dakika süre ile uygulayın. Ayrıca cildinizdeki parlaklığı arttırmak isterseniz birkaç damla limon ekleyebilirsiniz.
 
Peynirli  ve Yulaflı Yüz Maskesi:
1/4 fincan peynir, 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi tozu, 1/2 çay kaşığı bal ve süt blendırda karıştırılarak yumuşak ve kalın bir macun yapılır. Bu karışım yüze  ve boyuna eşit şekilde uygulanır. Bu maske  25-30 dakika tutulur, önce buz gibi soğuk suyla  ardından ılık su ile yıkanır. En etkili sonuç haftada en az üç kez bu maske uygulanır.
 
Lor  Peynirli ve Limonlu Yüz Maskesi:
Bir yemek kaşığı lor peyniri (yağlı veya cildiniz yağlı ise  az yağlı), 1 tatlı kaşığı bal ve 1 tatlı kaşığı limon suyu karıştırılarak maske hazırlanır. Göz ve dudaklara bulaşmasından kaçınılarak(tahriş edebilir) yüze sürülür ve 15 dakika tutulur, serin bir su ile durulanır. Daha sonra bir tonik ile yağ kalıntıları uzaklaştırılır. Bir veya iki  hafta sonra uygulama tekrar edilir.
 
Dikkat edilmesi gereken bazı hususlar:
Sonuç olarak, peynirin içerdiği vitaminler, mineraller ve özellikle kalsiyum ve yüksek protein oranı  sağlıklı bir yaşam  için gereklidir. Ancak cilt için dikkatli ve kontrollü kullanılması gerekir.  Peynir düzenli ve uygun  miktarda tüketildiği zaman cilt için faydalı olabilir ama yüksek miktarlarda tüketildiğinde aynı faydanın elde edilebileceği pek söylenemez. Her besinde olduğu gibi peynirin de haddinden fazla tüketimi sağlık için zararlıdır. Aşırı tüketilmesi peynirin içerdiği sodyum gibi maddeler ve besin öğelerinden dolayı cildi ve görünümü olumsuz etkileyebilir. Ancak bir diyetisyen kontrolünde diyetinizde ne kadar bulunması gerektiğini ayarlarsanız cildiniz ve sağlınız için yararlı sonuçlar almanız mümkündür. Öte yandan  doymuş yağlardan zengin peynirler kalp sağlığı açısından zararlı olduğu kadar cilt sağlığı ve görünümü için de zararlıdır. Bilindiği üzere zeytinyağı, fındık ve avakado doymamış yağlar içerdiğinden  cilt için faydalıdır. Tersi durumda doymuş yağ içeren peynirler de zararlıdır.