• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/cheeselifemagazine
  • https://www.twitter.com/@cheeselifemaga1
  • https://www.instagram.com/cheeselifemagazine1
  • https://www.youtube.com/channel/UCVphzDSCv172cvqPtzyw-4A
Dr.Oğuz DEMİRSOY
oguzdemirsoy@gmail.com
Bütünsel Sağlıklı Yaşam
23/02/2017
Net olarak, direkt soruyla ve tanımla başlayalım. Bütünsel Sağlıklı Yaşam nedir? Kısaca, bir insanın bedensel, duygusal, düşünsel ve özsel (ruhsal) yönlerden denge, uyum ve doyum hissi içinde olması diyebilir; hatta bunlara yakın ilişkilerini (eş, aile, dost),  kurumsal/sosyal iletişim ve ilişkilerini (iş, STÖ…) ve doğal çevresini de katabiliriz. Klasik olarak neredeyse sadece “maddesel beden makinesi” ile ilgilenen modern tıp ile karşılaştırıldığında karşımıza dev gibi bir konu çıkmaktadır. Tabii burada, “Modern tıp neyimize yetmiyor?” diye sorabilirsiniz ve ben de şöyle yanıt verebilirim: “İnsanın bedensel sağlığının evriminde çok önemli bir basamak olan ve çeşitli sağlık sorunlarımızın çözümünde değerli katkılar sağlayan modern tıp neredeyse hiçbir kronik hastalığı tam olarak tedavi edememektedir.”

Bu konuların ayrıntılara daha sonra derinlemesine girebiliriz; şu anda kafanızda bazı soru işaretleri oluşturabildiysem, söylediklerim amacına ulaştı demektir; çünkü bu yazıları doğrusal didaktik anlatımla değil, daha derin düzeyde bir paylaşımla yazmak istiyorum; sizlerin de katkı, soru ve paylaşımlarınızla…Yani, arı kovanına çomak sokmak serbest!

Şimdi de aklınıza şu sorunun geldiğinden eminim: “İsminizin önünde “Dr.” ünvanı olduğuna göre modern tıp eğitimi aldığınız anlaşılıyor; peki oralardan buralara nasıl geldiniz? Bu konularda nasıl yazabiliyorsunuz?” Çok haklısınız; sadece modern tıp eğitimi almakla da kalmadım, bir de bunun üstüne genel cerrahi ihtisası yaptım; yani yıllarca kelimenin tam anlamıyla “et-kemik” hastalıkları ve “can” ile uğraştım ve bu işi severek ve gururla yaptım. Ve kendi maddi düzeylerinde bu işlerin hala çok gerekli, ulvi ve yapılması gerekli olduğuna inanıyorum; yani ben modern tıbbı reddetmiyor, tam tersine bütünsel tıbbın içinde görüyorum. Evet! Modern tıp gereklidir, fakat yeterli değildir; işin sadece bir parçasıdır. Ben bunu “içeriden biri” olarak giderek bütün çıplaklığıyla idrak ederek şu anki dönüşümümü yapabildim ve sizinle paylaşacaklarım da bu kendi yaşadıklarım ve öğrendiklerimdir. Zaten olmadığınız bir şekilde görünemezsiniz, sırıtır.

Ben şu anda tüm aklım ve vicdanımla içsel olarak biliyorum ki; duygusal, zihinsel ve özsel ve ilişkisel olarak ne kadar sağlıklı olursak, o kadar az oranda bedensel hastalıklara yakalanırız; ve bunun tersi de doğrudur. Bu bilgiyi içselleştirdikten sonra hala sadece bedenle uğraşmanın yetersizliğinin ve rahatsızlığının farkına varıyorsunuz ve teşbihte hata olmaz, “duygusal, zihinsel ve özsel ve ilişkisel cerrahi” yapmak istiyorsunuz.

Kırk yıl önce üniversite öğrencisiyken, kendi kişisel gelişimim için öğrendiğim meditasyonla başlayan bu bütünsel gelişim süreci, çeşitli eğitimler ve yaşam deneyimleriyle devam ederek beni şu anda insanlara bütünsel sağlıklı yaşam koçluğu yapma düzeyine getirdi. Her zaman yaptığım gibi yüreğimin götürdüğü yere giderek erken emekli oldum ve şu anda tam zamanlı olarak yaşam koçluğu ile uğraşıyor ve öncelikle insanların daha az hastalanmaları, sonra da sağlıklı olsalar bile bütünsel olarak bunu daha da geliştirmeleri için bir aracı, bir kanal olmaya çalışıyorum. Ve bu bana büyük bir mutluluk ve doyum veriyor; yaşam amacımı sonunda bulduğumu hissediyorum. Buradaki yazma nedenim de, bu amaca hizmet içindir.


2707 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları