sanalbasin.com üyesidir
  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/cheeselifemagazine
  • https://www.twitter.com/@cheeselifemaga1
  • https://www.instagram.com/cheeselifemagazine1
  • https://www.youtube.com/channel/UCVphzDSCv172cvqPtzyw-4A
Dilek Öcal / Gastronom
dilekocal268@gmail.com
Peynirlerin Kralı ile tanıştınız mı?
14/11/2017
Görünüşüyle tekerlek şeklini andıran, lezzetiyle  camambert peyniri tadını yansıtan, taze ve yumuşak yapısıyla bilinen bir peynir çeşitinden bahsediyorum. Ağızda bıraktığı lezzetiyle bizi başka diyarlara götüren, uluslararası ticareti yapılan bu lezzet yemek sofralarını süsleyen küflü ve tuzlu bir peynir çeşitidir.

Evet ! Brie peyniri! Görünüşü ve tadıyla dünyaca ünlü bir peynir! Bu peynir 50 santimetre çapında tekerlekler şeklinde üretiliyor ve tekerleği büyüktür, içerisinde çok yağ vardır. B1 vitamini açısından zengin olan brie peynirinin çinko oranıda azımsanmayacak düzeydedir.  Brie peynirinin iç kısmı açık sarı ,dış kısmı ise gri renktedir. Yumuşak ve taze bir yapısı vardır. Brie peyniri, adını üretildiği yer olan Fransa’nın Bria kasabasında almıştır. Fransız devriminden sonra ‘’Peynirlerin Kralı ‘’ olarak anılmaya başlamış olan bu peynir genellikle inek sütünden yapılır.Farklı sütlerin kullanılmasıyla farklı peynir çeşitleri ortaya çıkmıştır. Brie peynirinin çeşitlerine örnek verecek olursak; Düz brie, Otlu Brie, Üçlü Brie. Brie peynirinin pek çok çeşiti vardır. Fransız devletinin sertifikalandırdığı iki brie vardır: Brie meauxve, Brie melun.

Peki Brie peynirini ne zaman ve nasıl tüketmeliyiz? dediğinizi duyar gibiyim. Brie peyniri tazeyken yüzeyi gridir. Peynirin tadının en yoğun olduğu dönem, peynir yüzeyinin kahverengiye dönüşmeye başladığı dönemdir. Bu dönem brie tüketmek için en doğru zamandır. Peynir yüzeyinin kahverengileşmeye başlaması peynirin kıvamına ulaştığının ve olgunlaştığının habercisidir. Şunu da unutmayalım ki: Brie peyniri fazla olgunlaşırsa yüksek oranda amonyak içerir.
Lezzetiyle sofraları zenginleştiren Brie peynirini, nasıl tüketebileceğimizi gelin birlikte inceleyim: Aromalı tadından dolayı krakerlerle, taze meyve ve çerezlerle birlikte tüketebiliriz. Aynı zamanda hellim peyniri gibi tek başına kızartarakta tüketebiliriz. Bunun dışında kahvaltılarda, tatlılarda, hamur işlerinde, peynir tabaklarında ya da atıştırmalık olarakta tüketebiliriz. Tüketirken oda sıcaklığında servis etmeye özen göstermeliyiz. Bu arada ülkemizde brie peynirinin tüketimi oldukça azdır. Bu yüzden kolay bulunmuyor. Brie peynirini nereden bulabilirim diyenlere hitaben:Büyük şehirlerde alışveriş merkezlerinde, gurme marketlerde veya internet üzerinden brie peynirine ulaşabilirler.

Peynirden söz etmişken mayalı bir içecek olan şarap ile peynirin uyumundan söz etmezsek olmaz. Biliyoruz ki yoğun aromalı şaraplar beraber tüketildiği peynirin damakta bıraktığı yağı ve tuzu temizleme özelliğine sahiptir.Hal böyle olunca peynir ve şarap ayrılmaz bir ikili oluyor. Brie peyniri; kırmızı şarap, beyaz şarap ve şampanya ile uyumlu tada sahiptir. Peynir ve şarap ikilisi hakkında bilgi vermek bizden, tüketip tüketmemek sizden. Karar sizin.

Son olarak brie peynirini kullanarak evlerinizde kolayca hazırlayabileceğiniz tarif sizlerle.
Malzemeler: 1 kutu brie peyniri, 3 adet tost ekmeği.
Hazırlanışı:Tost ekmeklerinin kenarlarını keserek üzerine zeytinyağı, karabiber, tuz ve kekik ekleyerek fırın tepsisine dizin ve ekmekler kızarana kadar pişirin. Brie peynirini fırın kağıdı konulan fırın tepsisine koyun ve önceden ısıtılmış 175 derece fırında 15 dk. kadar pişirip, birlikte servis etmeye hazır hale getirebilirsiniz.  

Keyifli günler dilerim...       
                    brie peyniri                     


3109 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Mucizevi Cheddar - 17/02/2018
Kendine has kokusu ve tadıyla ilk baş şaşırtan, ardından lezzetiyle kendine bağlayan, sofralarınızdan eksik edemeyeceğiniz bir lezzet.