• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/cheeselifemagazine
  • https://www.twitter.com/@cheeselifemaga1
  • https://www.instagram.com/cheeselifemagazine1
  • https://www.youtube.com/channel/UCVphzDSCv172cvqPtzyw-4A
Dilek Öcal / Gastronom
dilekocal268@gmail.com
Mucizevi Cheddar
17/02/2018
Kendine has kokusu ve tadıyla ilk baş şaşırtan, ardından lezzetiyle kendine bağlayan, sofralarınızdan eksik edemeyeceğiniz bir lezzet. İngiltere’nin peynir dünyasına kazandırdığı, birçok ülkede üretilip tüketilmeye başlamış olan bu mucizevi sarı peynir cheddar peynirinden başkası değil! Peki, nasıl bir peynirdir bu cheddar peyiniri? Nasıl olmalıdır? Faydaları nelerdir? Hangi şarapla tüketilmelidir?

Bütün bunları gelin birlikte inceleyim:
Cheddar peyniri, stilton peyniri gibi İngiltere’nin en çok tanınan peynirlerinden dir. Hatta dünyada en çok üretilen peynir olma özelliğine sahiptir. Adını üretildiği yer olan İngiltere’nin cheddar kasabasından alan bu peynir, yağlı ve sert bir peynirdir. Aromatik bir tadı olan cheddar peynirinin doğal rengi sarı ya da kirli beyazdır. Genellikle inek sütünden üretilen cheddar peynirinin tam lezzetine varabilmeniz için tüketmeden önce en az bir yıl bekletmeniz gerekir.

Cheddar peyniri üreticileri,tüketicileri bu zorluktan kurtarmış ve bu peyniri satışa sunmadan önce en az bir yıl bekletmişlerdir. Bekleyen peynir olgunlaşarak karakteristik bir netlik kazanmıştır. Cheddar peynirini tükettiğinizde tadı acı geldiyse bu peynirin olgunlaştığını ve tüketime hazır olduğunu gösterir. Hamburger ile bütünleşmiş bir tada sahip olan cheddar peyniri kahvaltılarda, tostlarda kullanılmaktadır ve eritilerek hamburger menülerinde patatese eşlik etmektedir.Ayrıca çorbalara, et yemeklerine ve salatalara katılarakta tüketilmektedir.

Peki iyi bir cheddar peyniri tüketmek ister misiniz ? Eğer iyi bir cheddar peyniri tüketmek istiyorsanız şu yöntemi kullanabilirsiniz: Cheddar peynirini eliniz ile büktüğünüz zaman kırılıyorsa bu kıvamına ulaşmış iyi bir cheddar peyniri olduğunu gösterir ve tüketime hazırdır. Ancak esneyen, bükülen bir peynir ise bu cheddar peynirinin daha olmadığını ve olgunlaşmadığını gösterir. Tüketime henüz hazır değildir.

Damağımızı şenlendiren cheddar peynirinin faydalarına bakacak olursak, cheddar peyniri birçok vitamin ve mineral açısından zengindir: A vitamini,D vitamini,Kalsiyum,Sodyum,Potasyum bakımından yüksek değerlere sahip olan bu peynirin tüketiminin diş çürümelerine karşı koruduğuda kanıtlanmıştır. Diş çürüklerini engellemek için cheddar peyniri tüketimine özen gösterilmelidir.

Yemek sonrasında veya atıştırmalık olarak tüketeceğiniz 25 gram cheddar peyniri asit oluşumunu %30 azaltacaktır.

Son olarak peynir ile şarap ikilisini incelediğimizde cheddar peyniri hafif ekşi ve acımsı tada sahip olduğu için kırmızı şarapla uyumlu tada sahiptir. Yalnız peynirin aroması çok yoğun olduğundan şarabın tadını bastırabilir.
 
Keyifli günler dilerim.                          


7648 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Peynirlerin Kralı ile tanıştınız mı? - 14/11/2017
Görünüşüyle tekerlek şeklini andıran, lezzetiyle camambert peyniri tadını yansıtan, taze ve yumuşak yapısıyla bilinen bir peynir çeşidinden bahsediyorum.