sanalbasin.com üyesidir
  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/cheeselifemagazine
  • https://www.twitter.com/@cheeselifemaga1
  • https://www.instagram.com/cheeselifemagazine1
  • https://www.youtube.com/channel/UCVphzDSCv172cvqPtzyw-4A
Prof.Dr.Yavuz ÖZTÜRKLER
editor@cheeselifemagazine.com
Peynir korona virüse meydan okuyabilir mi?
19/03/2020

 Peynir corona virüse meydan okuyabilir mi?
Geçenlerde basında :” Peynirle corona virüse meydan okuyorlar” gibisinden bir haber başlığı yer aldı. Kuşkusuz peynir yiyerek “Corona virüse meydan okunabileceğine” dair bilimsel ve kanıtlanmış bir bilgi mevcut değildir. Hele küflü peynirde antibiyotik olduğundan dolayı  corona virüsü mücadelesinde etkili olabileceğine dair  hiçbir bilimsel kanıt yoktur. Üstelik virüslere antibiyotiğin asla etkili olmadığı da bilinen bir gerçektir. Ancak bu ortamda  kafalarda : “Acaba peynir corona virüs salgınından korunmada yarar sağlayabilir mi?” diye bir soru belirebilir. Bu soruya kesin olarak evet yada kesin olarak hayır demek de mümkün değildir. Ama çaresizlik duygusunu bir nebze azaltmak adına en azından hastalıktan korunma yönünde katkı sunabilecek bilgiler araştırılabilir.  Bazen çaresizlik ortamında  kendimizi biraz iyi hissetmek adına “Gerçeklerden uzaklaşmadan ve mantığımızı yitirmeden ufacık da olsa bir şey yapmak hiçbir şey yapmamaktan iyi olabilir”…

Dün ABD’de  Jennifer Haller adlı bir kadında ilk corona virüs aşısı denendi. Haller  “ Hepimiz kendimizi çaresiz hissediyoruz ve çözüm için bu aşı süreci bir şeyler yapabilmemiz için harika bir fırsat”  dedi ve  aşı denemesinde gönüllü olduğu için kendisini çok harika hissettiğini sözlerine ekledi.

Dünyanın bir kabus yaşadığı ve  ortamın hassaslığını fırsat bilenlerin korkuyu daha çok köpürttüğü bu günlerde  Bayan Haller’in ki ile kıyas kabul etmese bile ufacık  bir fayda, katkı ve  veya bir bilgi önem  taşıyabilir. Kral Nemrud ve Hz.İbrahim kıssasındaki  “Yangına  su taşıyan o  karınca”  misali sunulan her katkı değerlidir.

Dönelim tekrar peynire…

“Peynirin bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkileri var mı yok mu?  Sorusunun cevabı aranabilir. En iyisi gelin  bu sorunun cevabını birlikte bulmaya çalışalım ve yorumu birlikte yapalım.

Uzmanların verdikleri bilgilerden, henüz virüsün kesin bir ilacının ve aşısının olmadığını, korunma tedbirlerinin yanı sıra vücut direncinin yüksek tutulması gerektiğini anlıyoruz. Ancak  vücut direncini artıran gıdalar hastalıklardan korunma yönünde  fayda sağlayabilmektedir.  Bunların başında ise süt ve süt ürünleri gelmektedir. Süt ürünleri içinde dünyada en çok tüketilen ve sevilen  ürün ise peynir olarak öne çıkmaktadır.  Yine uzmanların vurguladıklarına göre şu an en  çok korku salan corona virüsü daha çok yaşlılarda etkili olmaktadır. Öte yandan bilimsel kaynaklarda peynirin önemli bir protein ve kalsiyum kaynağı olarak vücut direncinde yararlı bir etki yaptığı bilinmektedir. Kaldı ki  bağışıklık sisteminin silahlarının (immunglobulin) ana yapısı proteindir. Protein ise peynirde bolca bulunmaktadır. Yeni bir araştırmaya göre peynir  probiyotik ve yararlı bakteriler için iyi bir kaynak  ve taşıyıcı olarak gösterilmekte, özellikle yaşlılarda bağışıklık sistemini güçlendirdiği ileri sürülmektedir. Bilindiği gibi, hayvan ve insan bünyesine yabancı bir madde veya mikrop girdiğinde vücudun bağışıklık sistemi hemen kalkan görevi görür ve zararlı maddeyi etkisizleştirmeye çalışır. Ama bazı bakteriler vardır ki bulunduğu konakçıdan hem yararlanır hem de yarar sağlar. Vücut ile çatışmaz, vücut onları özelleşmiş “arabulucu” hücreler sayesinde düşman gibi görmez. Bir yerde vücutla anlaşır. İşte bu yararlı mikropları vücutla buluşturan besin kaynağı insanlar tarafından en çok tüketilen ve sevilen süt ürünüdür. Yani  peynirdir.  Peynirin  bu özelliği ile yaşlıların bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardım edilebileceği bildirilmektedir. Finlandiya Turku Üniversitesinden Dr.İbrahim Fandi’nin 72-103 yaş arası huzur evinde yaşayan insanlar üzerinde yaptıkları bir araştırmaya göre  peynir tüketimi bir yerde bağışıklık mekanizmasının yaşa bağlı olarak bozulmasını önlemektedir. Artizan Meksika Cocido peynirleri kullanılarak yapılan başka bir araştırmada ise, elde edilen yararlı bakterilerin probiyotik etkili oldukları görülmüş ve yapılan hayvan deneylerinde bağışıklık sistemini düzenleyebileceği sonucuna varılmıştır. Bilindiği gibi probiyotik etki sadece peynirde değil yoğurt ve kefir gibi fermente ürünler de bulunmaktadır. Diğer bir kaynakta ise bazı kişilerin grip sırasında süt ürünlerinin nezle halini daha da artırdığına dair inanışları varsa da bunun doğru olmadığı süt ve süt ürünlerini tüketmeye  devam edilmesi  gerektiği belirtilmektedir.

Sonuç olarak denilebilir ki: “Peynir corona virüs ile mücadelede mutlak yarar sağlar veya üstesinden gelir”  diye kesin bilimsel bir kanıt ve bilgi yoktur. Ancak yukarıdaki bilgilerin ışığında  dolaylı olarak diyet kurallarına uyarak günlük peynir tüketiminin hastalığa karşı bir şekilde  katkı verebileceği düşünülebilir. Diğer bir deyişle,  eğer aşısı ve ilacı kesin olarak bulunmayan bir hastalıkla savaşta kilit noktalardan biri de vücut direncini artırmak ve diri tutmak ise, peynirin vücut direncini geliştiren etkisinden yararlı beslenme kuralları çerçevesinde faydalanılabilir. Bu cümleden hareketle, her ne kadar peynir sektörü de Corona virüs salgınından olumsuz olarak etkilense de, virüs ile mücadelede peynire de ihtiyacımız olduğu görülmektedir

Kaynaklar

1-Lourdes Santiago-López  et al.(2018): Immune response induced by fermented milk with potential probiotic strains isolated from artisanal Cocido cheese.Food and Agricultural Immunology 29(1):911-929

2- Cheese boosts immune system of the elderly: Kaynak Erişim :  https://www.livescience.com/8271-cheese-boosts-immune-system-elderly.html ,  17.03.2020 21:00.

3- Cold and Flu: What to Eat and Drink to Get Better Faster. Erişim:https://healthengine.com.au/info/cold-and-flu-what-to-eat-and-drink-to-get-better-faster#c4, 18.03.2020, 113:37

 1681 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Türk Mutfağından Dünya’ya Kahvaltı Günü - 06/06/2021
Türk mutfağını kimsenin hafife almaması gerektiği bir kez daha anlaşılmış oldu. Çünkü “Dünya Kahvaltı Günü” fikri sonunda bizim mutfağımızdan çıktı.
DÜNYA’NIN GÜNÜ - 02/05/2021
Dünyadan başka dünya yok…
Peynir Baharı - 23/05/2020
Korona günlerinde net bir şekilde anlaşıldı ki, makineler, arabalar ve markalı telefonlar yenilmiyor. İnsanlar marketlere ve daha çok temel gıda maddelerine hücum etti.
Dünya Küçüldü Virüsler Büyüdü - 17/03/2020
Küreselleşme hastalıkların da hızlı yayılmasını sağladı. Kırım Kongo Kanamalı Ateşi, Domuz Gribi, SARS, MERS gibi hastalıkların adını dünyada bilmeyen kalmadı.
Fondü Fondü Dedikleri… - 19/08/2018
Fransa’dan ve İsviçre’den hatta İtalya’dan gelenler hemen başlarlar tavsiyeye: “Fondü yemeden dönmeyin”. Gezi bloglarında dolaşırken de bir fondüdür tutturmuş gidenleri görüyoruz.
Mersin ilimiz ve peynir - 30/01/2018
Mersin deyince akla hep sebze -meyve, liman, turistik yerler ve deniz gelir. Oysa Mersin’de bir yörük memleketi olup Toroslardan gelen lezzeti de vardır. Keçisi ve koyunu da vardır. Özellikle keçi sütü ve peyniri, koyun yoğurdu ile meşhurdur.
Şaka gibi gelen yıl - 31/12/2017
Dışarıda gürültü ile yağan yağmuru duyunca, bu meşhur deyimi biraz değiştirip “bir yılıma daha girdim” de diyebilirsiniz.
Doktora Baytar Diyenlere - 12/11/2017
İşini iyi yapmadığı düşünülen insan hekimlerine “Baytar” deme sendromu hala devam ediyor. Geçenlerde bir gazetenin köşesinde de aynı sendroma rastladım. Doktoruna kızan hemen “Baytar” diyor. Bu kinayeyi başka meslekler için pek kullanmıyorlar.
Bir Dünya Çiftçi Kadınlar Günü Daha Kutlanırken - 19/10/2017
Küresel boyutta toplam iş gücünün %43’ünü oluşturan kadınları çalışma ve üretim alanının dışında bırakmak baştan gelişimin ve kazancın önünü tıkamak demektir.
 Devamı