• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/cheeselifemagazine
  • https://www.twitter.com/@cheeselifemaga1
  • https://www.instagram.com/cheeselifemagazine1
  • https://www.youtube.com/channel/UCVphzDSCv172cvqPtzyw-4A
Prof.Dr.Yavuz ÖZTÜRKLER
editor@cheeselifemagazine.com
Türk Mutfağından Dünya’ya Kahvaltı Günü
06/06/2021

Dünyada birbiri ardına sıralanan “Özel Günler” modası devam ederken her gün başka bir özel günün varlığından haberdar olmaya başladık... Söz konusu kahvaltı olunca ve kahvaltının vazgeçilmez öğesi de peynir olunca görmezden gelmek olmazdı.

Birçok gıdaya ait özel günler dünyamızda öteden beri kutlanmaktadır. Kahvaltı günü ile ilgili olarak ilk bilgiye bir ara sadece Amerika’nın Nebraska-Lincoln Üniversitesi’nin Tarım ve Doğal Kaynaklar Enstitüsünde yayınlanan ulusal günler listesinde rastlamıştık. Bu Enstitünün sitesinde Amerika’da “En İyi Ulusal Kahvaltı Günü” adıyla 26 Eylülde kutlanan bir kahvaltı günü olduğundan tesadüfen haberimiz olmuştu.

Basından ve sosyal medyadan takip ettiğimiz kadarıyla Dünyanın üçüncü zengin ve meşhur mutfağı olan Türk Mutfağı kendine yakışır şekilde  6 haziranda “Dünya Kahvaltı Günü” teması ile bazı etkinlikler yaptı. Türk mutfağını kimsenin hafife almaması gerektiği bir kez daha anlaşılmış oldu. Çünkü ne denilirse denilsin “Dünya Kahvaltı Günü” fikri sonunda bizim mutfağımızdan çıktı. Ünü kıtalar arası yayılan Türk Kahvaltısı ve özellikle de Van Kahvaltısı “Dünya Kahvaltı Günü” etkinliklerinde öncülük yapmaya başladı. Dünya Kahvaltı Günü’nün önemli özelliği fikir babasının Türk Mutfağının temsilcilerinden çıkması. Bu  bizim için çok önemli… Van'da 1 Haziran 2014 tarihinde elli bini aşkın katılımla organize edilen kahvaltı şöleni Guinness Rekorlar Kitabına geçtikten sonra Haziran ayının ilk Pazar günü "Dünya Kahvaltı Günü" kutlansın diye ortaya bir fikir çıktı…İyi ki de çıkmış. Çok iyi bir başlangıç... O günden beri etkinlikler devam etmekte ve bu çıkışın altı doldurulmaya çalışılmaktadır. Bu kapsamda daha çarpıcı ve dikkat çekici etkinlikler de yapılabilir...  Van ve İzmir’den gelen fikirlerle olgunlaşan ve kutlanmaya başlayan “Dünya Kahvaltı Günü” bu yılın 6 Haziranında yani Haziran ayının ilk pazarında da renkli görüntülerle kutlandı. Van Kahvaltı Kültürü UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listesine başvuru için sırasını beklerken böyle bir günün kutlanması daha çok anlam kazanmaktadır.

Genelde Türk Kahvaltısının, özel’de ise İzmir ve Van gibi kahvaltıda öne çıkan illerimizin -ki bize göre her ilimizin kahvaltısı lezzetli ve özgündür sadece gün yüzüne çıkarılmayı beklemektedir- hem ulusal hem de uluslararası düzeyde bir marka niteliği kazanması için daha etkin çalışmalara ve etkinliklere ihtiyaç vardır. “Dünya Kahvaltı Günü” niyetine yapılan kutlama ve kahvaltı etkinlikleri çok önemli olup desteklenmesi gerekmektedir. Bu gibi girişim ve etkinliklerin hem bu platformda öne çıkan illerimiz hem de ülkemiz açısından iyi bir tanıtım fırsatı olacağına inanıyoruz.

Kahvaltının vazgeçilmez kilit taşı veya anahtarı sayılabilecek olan “peynirin kahvaltıyı daha cazip ve vazgeçilmez hale getiren ana ürün olduğunu bir defa daha hatırlatmak gerekir. Çünkü peynirin taşıdığı zengin besinsel değer içerisinde mutluluğu artırıcı elementlerin var olduğunu ve söyleşilerimizde de belirttiğimiz gibi dünyanın ana beşinci tadı olarak kabul edilen “Umami”yi bünyesinde barındıran başlıca ürünler arasında peynirin de olduğunu unutmamak gerekir. Tam bu noktada meşhur şairimiz Cemal Süreyya’yı da anarak kahvaltının ruhunu ve yaydığı güzelliği anlatan etkili bir özdeyişi ile yazımızı bitirelim.

Yemek üstüne ne düşünürsünüz bilmem ama kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı”

 Bu duygu ve düşüncelerle tüm peynir severler ve kahvaltı düşkünlerinin Dünya Kahvaltı Günü kutlu olsun. 1275 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

DÜNYA’NIN GÜNÜ - 02/05/2021
Dünyadan başka dünya yok…
Peynir Baharı - 23/05/2020
Korona günlerinde net bir şekilde anlaşıldı ki, makineler, arabalar ve markalı telefonlar yenilmiyor. İnsanlar marketlere ve daha çok temel gıda maddelerine hücum etti.
Peynir korona virüse meydan okuyabilir mi? - 19/03/2020
“Peynirin bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkileri var mı yok mu? Sorusunun cevabı aranabilir. En iyisi gelin bu sorunun cevabını birlikte bulmaya çalışalım ve yorumu birlikte yapalım.
Dünya Küçüldü Virüsler Büyüdü - 17/03/2020
Küreselleşme hastalıkların da hızlı yayılmasını sağladı. Kırım Kongo Kanamalı Ateşi, Domuz Gribi, SARS, MERS gibi hastalıkların adını dünyada bilmeyen kalmadı.
Fondü Fondü Dedikleri… - 19/08/2018
Fransa’dan ve İsviçre’den hatta İtalya’dan gelenler hemen başlarlar tavsiyeye: “Fondü yemeden dönmeyin”. Gezi bloglarında dolaşırken de bir fondüdür tutturmuş gidenleri görüyoruz.
Mersin ilimiz ve peynir - 30/01/2018
Mersin deyince akla hep sebze -meyve, liman, turistik yerler ve deniz gelir. Oysa Mersin’de bir yörük memleketi olup Toroslardan gelen lezzeti de vardır. Keçisi ve koyunu da vardır. Özellikle keçi sütü ve peyniri, koyun yoğurdu ile meşhurdur.
Şaka gibi gelen yıl - 31/12/2017
Dışarıda gürültü ile yağan yağmuru duyunca, bu meşhur deyimi biraz değiştirip “bir yılıma daha girdim” de diyebilirsiniz.
Doktora Baytar Diyenlere - 12/11/2017
İşini iyi yapmadığı düşünülen insan hekimlerine “Baytar” deme sendromu hala devam ediyor. Geçenlerde bir gazetenin köşesinde de aynı sendroma rastladım. Doktoruna kızan hemen “Baytar” diyor. Bu kinayeyi başka meslekler için pek kullanmıyorlar.
Gıda, Kırsal Kalkınma ve Göç… - 19/10/2017
Diyeceksiniz bu üç kavramın birbiriyle ne ilişkisi var?... Açıklamaya geçmeden birkaç ortak kabul gören gerçeklerle başlayayım yazıma…
 Devamı