• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/cheeselifemagazine
  • https://www.twitter.com/@cheeselifemaga1
  • https://www.instagram.com/cheeselifemagazine1
  • https://www.youtube.com/channel/UCVphzDSCv172cvqPtzyw-4A
Metin ÖZTÜRK
info@cheeselifemagazine.com
AYDERS
25/04/2024

Memleketimin her köşesi cennet gibi, yıllar içerisinde gezip de beğenmediğim hiçbir yeri yok. Çok önceleri ülkemizin belki de en güzel yaylalarından birisi olan Ayder yaylasına gitmiştim. Adeta büyülenmiştim, o güzel bir yerdi öyle. Dostlarıma anlata anlata bitirememiştim. Geçen hafta sonu havayı biraz sıcak bulunca kışında artık bittiğine hükmedip aylarca kapalı kalmaktan sıkılan çocuklara “Haydi” dedim “Ayder yaylasına” gidip güzel bir gün geçirip gelelim.

Gitmez olsaydım, moralim çok bozuldu çocuklar benim bozulduğumu görünce doğal olarak onlarında biraz moralleri bozuldu.

Ne olmuş o güzel beldeye. Yaylanın yerinde yeller esiyor. Yaylanın yerine bir şehir kurulmuş ki sormayın. Oteller, pansiyonlar, alışveriş yerleri daha neler neler. Ne diyeceğimi bilemedim doğrusu.

Bir doğa harikası yaylanın yok edildiğine mi üzüleyim, turizm adı altında yaratılan kargaşaya mı üzüleyim, geriye dönüşü olmayan çevre kirliliğine mi üzüleyim bilemedim.

Hepimiz biliyoruz ki cennet köşelerimizi turizme açarken orasının örgüsünü bozmadan mümkün olduğunca betonlaştırmadan insanların gelip dinlenecekleri bir yer oluşturmak esas olmalı. Öyle görünüyor ki Ayder yaylası turizme kurban edilmiş. Belki zaman içerisinde insanlar artık buralara gelmeye de bilirler.

Ayderden bir ders çıkarmalıyız. Ay-ders almazsak ne yazık ki ülkemizin bütün cennet köşeleri bir beton yığını içerisinde turizm adı altında yok olup gidecek. İyisi mi yol yakın iken Ayderi kurtaramasak bile başka cennet köşelerimizi kurtarmaya çalışalım. Bunun yolu bellidir yapılaşmaya izin verirken kılı kırk yarmak gerekir. Her cennet köşenin doğal ortamının korunmasına çalışılmalı ve turizme bu yönde kazandırılmalı zaten gelen insanlarda oranın bu özellikleri için gelmekte eğer doğanın ortasında lüks bir otelde kalmak için insanların geldiğini düşünürsek yanılırız hele günümüzde insanlar doğallık aramaktalar mümkün ise sessiz sakin köşeleri tercih etmekteler.

Biz ne mi yaptık? Yayla yollarında bir doğal ortam bulabilmek için çıktıkça çıktık az gittik uz gittik küçük bir temiz alan bulup oraya oturduk. Oturduğumuz küçük alanın aşağısına bir bakayım dedim ne göreyim? Büyük bir çöplük. Bu kadarına da pes dedim.

Bir hafta sonunu geçireceğimi düşündüğüm yerden bir an önce kaçmak için hemen arabaya atladım. Bizim hafta sonu rezil oldu. Hafta sonuna değil de Aydere üzüldüm, biz kaçıp kurtulduk zavallı Ayder orada kaldı.123 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Emoji artık bir dil oldu - 30/01/2023
Dijital yaşam bizi mağara devrine geri gönderdi. Mağara resimlerinde bir şeyler anlatmak için resimler çizilirdi, günümüzde ise emojiler aynı işi yapıyorlar. Bakalım dijital yaşam konuşmayı da bitirebilecek mi?
Teknoloji ve Gerçeklik Duygusu - 25/04/2021
Teknolojinin akıl almaz bir hızla gelişmesi sonucu insan gerçeklik duygusunu kaybediyor. “Hayal mi görüyorum yoksa bu gerçek mi?” diye kafası karışmayan insan artık yok gibi.
Peynir ve Turizm - 10/03/2020
Gastro-turizmin, eko-turizmin, agro-turizmin, peynir bütün turizmlerin öznesi yapılmalıdır. Bunun için öncelikle peyniri kahvaltı menüsünden çıkarıp mutfağa sokmalıyız hemde tüm gün boyunca.
5.Yılın Düşündürdükleri - 25/11/2019
Türkiye'nin ilk ve tek peynir dergisi "Cheese Life Magazine" 5.yılına sessiz sedasız girdi. Görevikiz Türkiye'deki peynirin ortak hafızasını oluşturmak.
Peynir bir kültürdür - 19/06/2019
Yıllardır peynirin ülkemizde katma değeri yüksek, istihdam kabiliyeti yüksek batılı devletler ile boy ölçüşen bir ürün olması için çaba harcıyoruz, bunun için dergimizle, kitaplarımızla, makalelerimizle, söyleşilerimizle her zaman sahadayız.
Robot Spiker - 13/11/2018
Dün gazeteleri şöyle bir karıştırırken ilginç bir haber gözüme ilişti, Çin’de robot spiker ilk haberini sunmuş (!)
Aile İşletmelerinden Kurumsal İşletmelere -2- - 16/09/2018
Bitlis 1.Peynir Fuarına panelist olarak katıldık. Panel konumuz “Aile İşletmeciliğinden kurumsal peynir işletmeciliğine geçiş” ti.
Artvin'e Mütayit girer mi? - 19/08/2018
Artvin'de de aynı tehlikeyi görüyorum. Yahu Artvin'de arazimi varki mütayite verelim dediğinizi duyar gibi oluyorum. Evet var, hemde büyük bir tehlike ile birlikte var. Şimdi turizm moda ya
Gaytar mene genjliğimi - 01/06/2018
Sadece süt makinesi tamir etmiyor Ahmet Amca aklınıza ne gelirse tamir ediyor zaten dükkanın içinde muşambadan eski radyoya, süt makinesinden, soba borusuna kadar ne ararsanız var.
 Devamı