sanalbasin.com üyesidir
  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/cheeselifemagazine
  • https://www.twitter.com/@cheeselifemaga1
  • https://www.instagram.com/cheeselifemagazine1
  • https://www.youtube.com/channel/UCVphzDSCv172cvqPtzyw-4A
Metin ÖZTÜRK
yaziisleri@cheeselifemagazine.com
Süt Savaşları
02/09/2017

Uzun zamandır yazmak isteyip de bir türlü fırsat bulamadığım bir konuyu ele almak istiyorum.

Bu konu bana göre önemli ve gelecekte ciddi sorunlara yol açacak gibi görünüyor.

Görüştüğümüz bütün peynir üreticileri hemen hemen ağız birliği etmişçesine bir süt sıkıntısından bahsediyorlar.

Peynirin ana maddesi olan süt olmazsa trilyonluk tesisler ne yazık ki işlemez hale gelecek, üretim yapamayacak veya istedikleri gibi bir kapasite ile üretim yapamayacaklar. Bu da peşinde istihdamdaki büyük sorunun yanı sıra süte sahip olmak için peynir üreticilerinin büyük bir sıkıntı içerisine girecekleri anlamına gelmektedir.

Tabi peynir fiyatlarına yansımasını söylemiyorum bile,

Günümüzde et fiyatlarındaki artışında bu durumu tetiklediği ortadadır, çünkü üretici daha iyi koşullarda satabilecekleri et hayvanı yetiştirmeyi az fiyata satacakları süt hayvanı yetiştirmeye tercih ediyorlar. Birçok yerde hayvan sahipleri artık sütü sağmıyorlar ve sütü ineklerin yavrularına emzirmelerine imkân sağlıyorlar. Anne sütü emen danalar semirmeye daha elverişli oluyorlar, üreticisine daha fazla para kazandırıyorlar.

İşin bir yönü bu, diğer yönü ise Dünyada ciddi süt üretimi yapan çiftlikler gelecekte Dünya süt üretimi konusunda tekel oluşturabilirler, şimdiden bizim üreticilerimizin ve üretici birliklerimizin bu duruma göre hareket planı yapma zorunluluğu bulunmaktadır.

IFCN’NİN (Uluslararası Karşılaştırmalı Çiftlik Veri Ağı) 2025 Dünya Süt ve Süt Ürünleri piyasasına ilişkin tahminleri incelendiğinde yukarıda söylediğimiz sözlerin yabana atılmaması gerektiğini göstermektedir. Kaldı ki bu raporda da süt ve süt ürünleri sektörünün ileride politik ve ekonomik gelişmeler neticesinde karmaşık sorunlara gebe olduğu söylenmektedir.

Özetleyecek olursak yakın zamanda firmalar arasında süt savaşlarının çıkmasını istemiyorsak, sektördeki tüm kesimlerin koordineli bir şekilde konuyu masaya yatırarak ciddi çözümler üretmeleri gerekebilir, kısa vadeli çözümler ise sorunu ötelemekten başka bir işe yaramaz.1086 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Emoji artık bir dil oldu - 30/01/2023
Dijital yaşam bizi mağara devrine geri gönderdi. Mağara resimlerinde bir şeyler anlatmak için resimler çizilirdi, günümüzde ise emojiler aynı işi yapıyorlar. Bakalım dijital yaşam konuşmayı da bitirebilecek mi?
Teknoloji ve Gerçeklik Duygusu - 25/04/2021
Teknolojinin akıl almaz bir hızla gelişmesi sonucu insan gerçeklik duygusunu kaybediyor. “Hayal mi görüyorum yoksa bu gerçek mi?” diye kafası karışmayan insan artık yok gibi.
Peynir ve Turizm - 10/03/2020
Gastro-turizmin, eko-turizmin, agro-turizmin, peynir bütün turizmlerin öznesi yapılmalıdır. Bunun için öncelikle peyniri kahvaltı menüsünden çıkarıp mutfağa sokmalıyız hemde tüm gün boyunca.
5.Yılın Düşündürdükleri - 25/11/2019
Türkiye'nin ilk ve tek peynir dergisi "Cheese Life Magazine" 5.yılına sessiz sedasız girdi. Görevikiz Türkiye'deki peynirin ortak hafızasını oluşturmak.
Peynir bir kültürdür - 19/06/2019
Yıllardır peynirin ülkemizde katma değeri yüksek, istihdam kabiliyeti yüksek batılı devletler ile boy ölçüşen bir ürün olması için çaba harcıyoruz, bunun için dergimizle, kitaplarımızla, makalelerimizle, söyleşilerimizle her zaman sahadayız.
Robot Spiker - 13/11/2018
Dün gazeteleri şöyle bir karıştırırken ilginç bir haber gözüme ilişti, Çin’de robot spiker ilk haberini sunmuş (!)
Aile İşletmelerinden Kurumsal İşletmelere -2- - 16/09/2018
Bitlis 1.Peynir Fuarına panelist olarak katıldık. Panel konumuz “Aile İşletmeciliğinden kurumsal peynir işletmeciliğine geçiş” ti.
Artvin'e Mütayit girer mi? - 19/08/2018
Artvin'de de aynı tehlikeyi görüyorum. Yahu Artvin'de arazimi varki mütayite verelim dediğinizi duyar gibi oluyorum. Evet var, hemde büyük bir tehlike ile birlikte var. Şimdi turizm moda ya
Gaytar mene genjliğimi - 01/06/2018
Sadece süt makinesi tamir etmiyor Ahmet Amca aklınıza ne gelirse tamir ediyor zaten dükkanın içinde muşambadan eski radyoya, süt makinesinden, soba borusuna kadar ne ararsanız var.
 Devamı