sanalbasin.com üyesidir
  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/cheeselifemagazine
  • https://www.twitter.com/@cheeselifemaga1
  • https://www.instagram.com/cheeselifemagazine1
  • https://www.youtube.com/channel/UCVphzDSCv172cvqPtzyw-4A
Metin ÖZTÜRK
yaziisleri@cheeselifemagazine.com
Teknoloji ve Gerçeklik Duygusu
25/04/2021
Teknoloji gerçeklik duygusunu yok ediyor
Bir an kendinizi 300-500 yıl önce yaşıyor farz edin hayat ne zor olurdu. Otomobil yok, televizyon yok, asansör yok, o yok bu yok, hele hele telefon dahası cep telefonu daha dahası akıllı telefon yok. Mahvolduğunuzun resmidir.
Teknoloji gibisi var mı? İnsanoğlu ilk çağlardan beri hep bir şeyler icat etmenin peşinde koşmuşlar, her yaptıkları icat kendilerini biraz daha ileri taşımış. Pulluk icat etmişler daha kaliteli ve çok ürün almışlar. Silah icat etmişler daha çok insanı aynı anda öldürmeyi başarmışlar. Telefon icat etmişler tüm dünyaya seslerini duyurmuşlar. Televizyon icat etmişler görüntülerini tüm dünya görmüş. Velhasıl teknoloji geliştikçe insan kendisini biraz daha ileriye taşımış, ahlaki olarak ileri götürebilmiş mi kendisini? Konumuz o değil. Konumuz o değilse konumuza dönelim. Gelişe gelişe bu güne gelmişler.
Teknoloji geliştikçe insanların gerçeklik duygusu yok oluyor hiç dikkat ettiniz mi buna? Öyle yazılımlar yapılmış ki haberleri izlerken bir aracın Mars’ta yürüdüğünü görebiliyorsunuz, bilgisayar destekli filmler ile kendinizi uzayın bir yerinde bulabiliyor veya dinozorlar ile cenk ederken kendinizi bulabiliyorsunuz. Son gelişmeler ise tam ürkütücü boyutlarda yüz değiştirme ile bir başkasının yüzünü bir başkasına ekleyebiliyorsunuz bu kötü ellerde ne olur siz düşünün artık.
Teknolojinin akıl almaz bir hızla gelişmesi sonucu insan gerçeklik duygusunu kaybediyor. “Hayal mi görüyorum yoksa bu gerçek mi?” diye kafası karışmayan insan artık yok gibi bu ise insanın gerçeklik duygusunun yok olmasına hayal ile gerçek arasında gidip gelmesine yol açıyor. İnsanları gerçeklerden koparıyor.
Şahsen ben teknoloji haberlerini izlerken veya animasyonlu haberleri filmleri izlerken hayal mi görüyorum yoksa gerçek mi ikilem yaşıyorum. Elbette teknolojinin gelişmesi insanın rahatı için ancak son gelişmeler insanları rahatsız ediyor.
Bunun sonu nereye varacak herkes gibi bende merak ediyorum?


830 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Emoji artık bir dil oldu - 30/01/2023
Dijital yaşam bizi mağara devrine geri gönderdi. Mağara resimlerinde bir şeyler anlatmak için resimler çizilirdi, günümüzde ise emojiler aynı işi yapıyorlar. Bakalım dijital yaşam konuşmayı da bitirebilecek mi?
Peynir ve Turizm - 10/03/2020
Gastro-turizmin, eko-turizmin, agro-turizmin, peynir bütün turizmlerin öznesi yapılmalıdır. Bunun için öncelikle peyniri kahvaltı menüsünden çıkarıp mutfağa sokmalıyız hemde tüm gün boyunca.
5.Yılın Düşündürdükleri - 25/11/2019
Türkiye'nin ilk ve tek peynir dergisi "Cheese Life Magazine" 5.yılına sessiz sedasız girdi. Görevikiz Türkiye'deki peynirin ortak hafızasını oluşturmak.
Peynir bir kültürdür - 19/06/2019
Yıllardır peynirin ülkemizde katma değeri yüksek, istihdam kabiliyeti yüksek batılı devletler ile boy ölçüşen bir ürün olması için çaba harcıyoruz, bunun için dergimizle, kitaplarımızla, makalelerimizle, söyleşilerimizle her zaman sahadayız.
Robot Spiker - 13/11/2018
Dün gazeteleri şöyle bir karıştırırken ilginç bir haber gözüme ilişti, Çin’de robot spiker ilk haberini sunmuş (!)
Aile İşletmelerinden Kurumsal İşletmelere -2- - 16/09/2018
Bitlis 1.Peynir Fuarına panelist olarak katıldık. Panel konumuz “Aile İşletmeciliğinden kurumsal peynir işletmeciliğine geçiş” ti.
Artvin'e Mütayit girer mi? - 19/08/2018
Artvin'de de aynı tehlikeyi görüyorum. Yahu Artvin'de arazimi varki mütayite verelim dediğinizi duyar gibi oluyorum. Evet var, hemde büyük bir tehlike ile birlikte var. Şimdi turizm moda ya
Gaytar mene genjliğimi - 01/06/2018
Sadece süt makinesi tamir etmiyor Ahmet Amca aklınıza ne gelirse tamir ediyor zaten dükkanın içinde muşambadan eski radyoya, süt makinesinden, soba borusuna kadar ne ararsanız var.
Aile işletmelerinden Kurumsal işletmelere -1- - 20/01/2018
Aile işletmesini kısaca bir girişimcinin kurduğu ve her şeyinden kendisinin sorumlu olduğu küçük bir işletme olarak tanımlayabiliriz, burada amaç ekmek parasını kazanmak için birazda kader rüzgârının yön verdiği bir iş tutmadır.
 Devamı